U Austriji se pojavila ptičja gripa. Ministarstvo zdravstva proglasilo je cijelu zemlju rizičnim područjem. Nove, strože mjere stupaju na snagu danas.
Ova je odluka donesena nakon izbijanja ptičje gripe u Amstettenu, Donja Austrija. Tamo je eutanazirano oko 18.000 životinja.
Austrijska vojska će danas u Amstettenu ukloniti mrtve životinje i dekontaminirati kamione i kontejnere, javlja Euronews.
U radijusu od tri kilometra oko pogođenih farmi uspostavljena je zaštitna zona. Veterinari pregledavaju 78 farmi unutar te zone kako bi otkrili moguće nove slučajeve.
Postavljena je i nadzorna zona u radijusu od 10 kilometara koja će trajati 30 dana.
Um die Vogelgrippe-Ausbreitung einzudämmen, wird mit 8.11. ganz Österreich zum Gebiet mit erhöhtem Risiko erklärt. 25 Bezirke in Nieder- & Oberösterreich, Steiermark, Salzburg, Kärnten & Burgenland werden als Gebiete mit stark erhöhtem Risiko eingestuft. https://t.co/YvH4atZzyZ pic.twitter.com/3LF3IoQ2kn
— AGES (@agesnews) November 7, 2024
Ptičja gripa
Dodatno, 25 okruga u nekoliko austrijskih pokrajina proglašeno je područjima s povećanim rizikom.
Na farmama s više od 50 životinja u tim područjima stoka mora biti u zatvorenom prostoru.
„Već smo proveli mjere u Donjoj Austriji. Označili smo četiri okruga kao rizična, uz obvezu zatvaranja životinja,” izjavila je Susanne Rosenkranz, vijećnica za zaštitu životinja u Donjoj Austriji.
Diljem Austrije zabranjeno je hranjenje životinja na otvorenom zbog visokog rizika od zaraze. Kontakt između peradi i divljih ptica mora se spriječiti mrežama ili krovovima.
Novi slučajevi ptičje gripe otkriveni su na četiri farme u Gornjoj i Donjoj Austriji. Na tim farmama nalazi se oko 200.000 životinja.
Raste i broj slučajeva među divljim pticama.
Izraelska vojska nemilosrdno udrarila po Hamasu i Hesbolahu: ‘Eliminirano je 900 operativaca’
Visoko zarazna bolest
Ministarstvo zdravstva objavilo je da je cijela Austrija sada područje s povećanim rizikom zbog širenja ptičje gripe.
Još uvijek nije poznato kako je izbila prva zaraza u zemlji. Slučajevi ptičje gripe zabilježeni su kod divljih ptica i domaće peradi u rujnu, kada su Donju Austriju pogodile poplave.
Ptičja gripa je visoko zarazna bolest, česta kod peradi i divljih vodenih ptica. Može biti smrtonosna za domaću perad i uništiti jata u kratkom vremenu.
Prijenos na ljude je rijedak i ograničen na one u bliskom kontaktu sa zaraženim životinjama.
U srpnju su Europski centar za prevenciju bolesti i Europska agencija za sigurnost hrane pozvali na pojačanu budnost. Istaknuli su da prijetnja ostaje zbog ptičjih migracija.