Nova pravila EU-a koja uvode PDV na usluge smještaja malih iznajmljivača uskoro bi mogla značajno promijeniti poslovanje ovih pružatelja usluga. Time se otežava njihova konkurencija s tradicionalnim smještajnim objektima poput hotela.
Nakon poreza na nekretnine, ograničenja u zgradama, razlike između rentijera i domaćina te većih paušala, najavljuje se još jedan namet koji će dodatno otežati poslovanje. Nedavno je Vijeće za ekonomske i financijske poslove EU-a (ECOFIN) usvojilo tri prijedloga o izmjenama pravila za porez na dodanu vrijednost (PDV). Ključno je da će se od 2030. i na usluge smještaja malih iznajmljivača obračunavati PDV.
“Prema prijedlogu izmjena, uz određene iznimke, digitalne platforme biti će obvezne krajnjim potrošačima obračunavati PDV na usluge smještaja. Ako stvarni pružatelji usluga smještaja nisu u sustavu PDV-a (primjerice mali iznajmljivači). U tom pogledu, digitalne platforme smatrale bi se ‘pretpostavljenim dobavljačima’.
Oni će obračunavati PDV na usluge smještaja. Mali iznajmljivači neće biti opterećeni dodatnom administracijom po pitanju vođenja PDV evidencija. Tu je i podnošenje PDV obrazaca te plaćanje PDV-a u državni proračun.

PDV na usluge smještaja
S obzirom da se još uvijek radi o prijedlogu izmjena koje nisu potvrđene, nisu još poznata sva detaljna pravila kako će se sustav točno primjenjivati u praksi.
Međutim, prema trenutnom prijedlogu, digitalne platforme imale bi obvezu od krajnjeg potrošača naplatiti PDV na cijelu uslugu smještaja. Posebice ako pružatelj usluge smještaja nije obračunao PDV. Samim time, u cijenu smještaja malih iznajmljivača koji trenutno nisu u sustavu PDV-a, a koji se prodaje preko digitalnih platformi, bio bi uključen i PDV prema ovim novim izmjenama”, objasnio je za Lider media Tomislav Zaleznik, senior manager u Forvis Mazars.
Moody’s povisio kreditni rejting Hrvatske za dva stupnja: Plenković zadovoljno trlja ruke
Cilj ovih prijedloga je izjednačiti uvjete za digitalne platforme i tradicionalne pružatelje usluga smještaja, poput hotela koji plaćaju PDV. Nova pravila, kad stupe na snagu, povećat će cijenu smještaja i doprinijeti rastu proračunskih prihoda od PDV-a. Malim iznajmljivačima bi tada moglo biti isplativije ući u PDV sustav kako bi umanjili svoje troškove i poreznu obvezu.
Iako prijedlog još nije formalno usvojen, vjerojatno se neće značajnije mijenjati. Preostaje samo jednoglasna odluka Vijeća o sva tri pravna akta. Zbog promjena u direktivi, Europski parlament mora dati mišljenje o tekstu, a Vijeće ga zatim formalno usvojiti.